Calypso Ergo 2 Lever Office Chair with Lumbar Pump Folding Arms Black
Product Code:
CH2810BK+AC1082
Pack Of
1
The Calypso Ergo 2 Lever Office Chair With Lumbar Pump and Folding Arms is the perfect addition to any office space. With its 'permanent contact back' mechanism, this office chair provides maximum comfort and support for long hours of sitting. The deep cushioned seat and upholstered office chair fabric ensure a comfortable seating experience. The high back office chair provides additional support for the neck and shoulders. The lumbar pump and folding arms allow for customizable comfort and convenience. Made with 100% man-made office chair fabric, this chair is durable and easy to clean. Invest in the Calypso Ergo 2 Lever Office Chair for a comfortable and productive workday.
- General
- The Calypso Ergo 2 Lever Office Chair With Lumbar Pump and Folding Arms is the perfect addition to any office space. With its 'permanent contact back' mechanism, this office chair provides maximum comfort and support for long hours of sitting. The deep cushioned seat and upholstered office chair fabric ensure a comfortable seating experience. The high back office chair provides additional support for the neck and shoulders. The lumbar pump and folding arms allow for customizable comfort and convenience. Made with 100% man-made office chair fabric, this chair is durable and easy to clean. Invest in the Calypso Ergo 2 Lever Office Chair for a comfortable and productive workday.
| Colour | Black |
| Material | Fabric |
| Weight | 10.4kg |
| Standards | BS EN 13351:2000 / BS EN ISO 9241-410:2008 |
| Style | Ergonomic Chairs |
| Seat Height | 470-595mm |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Made To Order | No |
| Chair Colour | Black |
| With Arms | Folding Arms |
| Back/Seat Action | Permanent Contact Back |
| Back Height | 495mm |
| Back Width | 445mm |
| Seat Width | 460mm |
| Seat Depth | 440mm |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| 5 star, height adjustable, swivel base with castors |
| Backrest angle can be fixed or set to free float with the user |
| Backrest can be raised or lowered |
| Curved foam back offers full contact and comfort for up to 8 hours and by users up to 115 kg |
| Inflatable lumbar pump to support the lower back |
| Rotating arms with soft touch finish |
| Suitable for up to 8 hours use |
×